Lego helyett ZOOB építő
Lego helyett próbálja ki a ZOOB építőt!
A Lego hamarosan hiánycikk lesz – ezt a hírt sok újság közölte a HVG október 21-i számára hivatkozva. Nem tragédia, mert Lego helyett kipróbálhatja a ZOOB építőt (kiejtése: zúb).
Ennek a különös nevű építőjátéknak az a fantasztikus előnye, hogy a kész alkotások minden irányban mozgathatók. Ráadásul van olyan ZOOB szett is, ami a Legóval kompatibilis! Sőt, a Lego Duplo megfelelője a ZOOB Junior, így a legkisebbek sem maradnak ki a “zoobolásból”.
A ZOOB működése
Képzeljen el egy nagy dobozban egy csomó gyönyörű színű műanyag rudat, aminek a végei olyanok, mint az ízületben találkozó két csonté. Az egyik vég gömb alakú, a másik pedig amolyan villás-üreges szerű. Ezek éppen egymásba illenek és ez biztosítja a szabad mozgást. A sok darab között van olyan is, aminek mindkét vége gömbszerű, vagy mindkét vége üreges. A lehetőségeket fokozza az az elem, aminek a közepén van egy üreg és a két vége gömb, vagy üreges. A ZOOB játékban nem csak egyenes rudak, hanem egyes készletekben különböző kerekek, világító elemek, Lego kompatiblis részek is találhatók.
A ZOOB elemeket sokféle variációban lehet egymásba pattintani, így nagyon különböző figura építhető belőlük. Az összepattintott elemek stabilak maradnak, a mozgatáskor sem esnek szét. Ugyanakkor az alapanyag rugalamassága lehetővé teszi, hogy az épített figurák könnyen szétszedhetők.
Mit fejleszt a ZOOB?
Ez a játék nagyon sokoldalú, hiszen autó, táska, dinó, DNS spirál, praktikusan bármi, építhető belőle, amihez egy adott ZOOB szett részei elegendőek.
- A gondolkodás fejlesztéshez tökéletes kellék a minden készletben megtalálható ötletfüzet. Mivel ezek a mintafüzetek csak képeket tartalmaznak, a megfigyelőképességet is fejleszti a játék. Aki a képek alapján akar építeni, annak alaposan át kell tanulmányoznia azokat, az építés sorrendjét, melyik elemet melyikbe kell pattintani.
- A ZOOB építőjáték felhasználható a logika fejlesztéséhez is, ha különböző sorozatokat készíttetünk a gyerekkel. Ha láncszerűen egymásba pattintott különböző színek valamilyen séma szerint ismétlődnek, a minta felismerése és folytatása logikát igényel.
- A ZOOB alkalmas a mennyiség illusztrálására is, ha egymás mellé teszünk 2, 4, 8, 16 részből pattintott egyenes rudakat. Ha ezekből négyzetet, téglalapot, háromszöget alakítunk ki, mesélhetünk a terület és a kerület fogalmáról is.
- Mint minden építőjáték, a ZOOB is fejleszti a finommotorikát, de erről egy másik cikkben olvashat.
A sok tudomány mellett azért a ZOOB elsősorban játék, hagyjuk a gyerekeket játszani, a fantáziájukat elengedni. Bár ne felejtsük el, hogy ezzel az építőjátékkal a felnőttek is alkothatnak!
Mit jelent a ZOOB?
Talán sikerült felkorbácsolni az érdeklődést a ZOOB jelentése iránt. A ZOOB egy mozaikszó, ami a következő angol szavak kezdőbetűiből áll:
- Zoology – éllattan
- Ontology – létfilozófia
- Ontogenia – szerves lény fejlődéstörténete
- Botany – növénytan
Adjon a család kezébe egy sok részes ZOOB készletet és meglátja milyen fantasztikus figurák kelnek életre.