Modellvasút és játék baba – a nürnbergi játékmúzeum
Ha játék, akkor Nürnberg!
Nemrég írtam a 2016-os nürnbergi játékkiállításról, ahol többek között megnézhettem milyen a legújabb modellvasút vagy játék baba divat. Ugyanebben a városban, Nürnberg szívében található egy régi idők játékait bemutató épület, a csodásan szép reneszánsz homlokzatú játékmúzeum (a pontos cím: Karlstraße 13 – 15, 90403 Nürnberg).
A múzeum 1971-ben nyílt meg, az alapot Lydia és Paul Bayer játékgyűjteménye képezte. A kiállított gyűjtemény egészen az antik időktől napjainkig terjedő időszak jeles darabjait tartalmazza. Mennyire más volt akkor a modellvasút és a játék baba!
A négyemeletes épület földszintje a fából készült játékok világát mutatja be. Rengeteg aranyos játékbaba, állatfigura vár itt minket.
Ha felmegyünk az első szintre a játék babák, babaházak, és az elmúlt évszázadok életét felidéző játékok között találjuk magunkat.
A következő szinten a fémjátékok, az ólom katonák világa, különböző játékautó, vonat, modellvasút, játék jármű sokasága tárul a szemünk elé.
A legfelső emeleten már a napjainkban is ismert és népszerű márkák darabjait láthatjuk, például számtalan Barbie baba, Playmobil szett, Lego építő, és sokféle technikai játék.
Az örökzöld fajáték
A múzeumi ismertetőből megtudhatjuk, hogy a fából készült játékokat a XVI. században kezdték el ipari méretekben gyártani, főleg az Alpok és Thüringia erdőkben gazdag területein, az Érc-hegység (Erzgebirge) részein.
Az itt készült játékok nagyon jellegzetesek. Kiváló minőségű faragott állat és emberfigurákat készítettek. A fajátékokon kívül ugyanebben a régióban papírmassét is használtak, főleg a játék babák és a játék állatfigurák fejét készítették belőle. Fajátékokat Nürnberg városában is gyártottak, miniatűr étkészletek, és építőkockát formájában.
A játékok a világ minden tájára eljutottak a nürnbergi kereskedők jóvoltából. Érdekes látvány nyújtanak az 1903-as játék tervező verseny darabjai, amelyek mellett aztán felfedezhetjük a XX. század versenydarabjai is.
A mindig kedvenc baba
A kiállított babák és babaházak elmesélik nekünk, hogy a régi időkben hogyan tanították a kislányoknak az életmóddal, divattal kapcsolatos tudnivalókat. Az egyes időszakok jellegzetességeit jól megfigyelhetjük a különböző játékokon.
Régen is játékokkal készítették fel a kislányokat a női szerepre. Nagyon élethű konyhai edények, háztartási eszközök, bolti berendezések révén vezették be őket a háztartási teendők, főzés, takarítás rejtelmeibe. Szegényeknek akkor még nem volt olyan sok háztartási gépük! És ma?
Fémépítőből fémautó
A technikai fejlődés létrehozta a gőzmozdonyt, a vasutat, a mozizás, az autót és repülőt, amelyek természetesen a játékok között is megjelentek. Ezekből fejlődtek ki a kissrácok szerepjátékai, hiszen őket is elbűvölte a sok újdonság.
Akkoriban elsősorban a kisfiúktól várták el, hogy ismerkedjenek az újításokkal, készüljenek a jövőre. A fémből készült autók, építőszettek, az ólomkatonák az egész XX. század legnépszerűbb fiús játékai voltak. Vajon volt-e női katona?
Játék 1945 után
Több, mint 700 játékot láthatunk a legújabb kori gyűjteményben, amely az elmúlt néhány évtized rendkívül gazdag játék termését képviseli. A múzeumnak ez a része akár egy mai játékbolt is lehetne, ahogy végig nézünk a Barbie baba, Legó kocka, Playmobil szett, Matchbox kínálaton. Ugyanitt láthatók játék robotok, űrhajók is.
A mai gyerekek számára valószínű ez a legismerősebb rész, de bizonyára élvezték, és talán csodálkoztak is azon, ahogy a szüleik, nagyszüleik végig nosztalgiázták az előző emeleteket. Az én kedvencem a modellvasút volt a hatalmas terepasztallal.
Játék a színfalak mögött és előtt
A teljes nürnbergi játékmúzeumban körülbelül hetvenezer játék található. Azonban ennek csak mintegy 5 százaléka látható a kiállító termekben. A többit biztonságban őrzik, végtelen polcokon.
Hála a technikának, egy hatalmas adatbázisba gyűjtötték a teljes kollekciót. A munkát 1994-ben kezdték, minden játékot fotókkal illusztráltak, szöveges ismertetővel láttak el. A múzeum lehetővé teszi, hogy a látogatók ingyenesen böngésszenek az adatbázisban. Mivel a fotók elsősorban dokumentációs célokat szolgálnak, így a minőségük is ennek megfelelő, nem versenyre készültek, mégis érdemes egy kis időt rászánni.
A játékmúzeum május és október között egy 700 négyzetméteres területen kültéri játékok kipróbálásra is lehetőséget nyújt. Régen elfeljetett, a nagymama idejéből származó játékok újra előkerülnek, de lehet kötelet mászni, jókat nevetni a torzító tükörbe, ámulni az óriás kaleidoszkóp előtt.
Akinek van ideje, feltétlenül szánjon rá fél órát és nézze végig az “árnyékvilágot”, ahol megtudhatja, hogy mi vezetett az optikai játékok felfedezéséhez.
A múzeum Nürnberg szívében van, ezért a szomszédos lakók érdekében a kültéri játékokat vasárnap délután 1-3 óra között, valamint állami ünnepnapokon nem lehet használni.
Azonban ez az idő sem veszett el, mert a múzeumban bábszínház, társasjáték klub, játékbolt is működik, sőt születésnapi partik rendezésére is felkészültek.
A nyári hónapok során, ha elfáradtunk a nézelődéstől, fejünk zsong a rengeteg információtól kis nyugalmat találhatunk, ha beülünk a “La Kritz” kávézóba, ahol finom kávét, sütit, üdítőt, szendvicset fogyaszthatunk. Ha Nürnbergben jár és ideje engedi, mindenképpen nézze meg a játékmúzeumot!
Addig is nézze meg ezt a csibészes, színes játék baba párt!
Mihály Katalin